ul. Długa 110,
42-233 Mykanów

Odsłony: 0


WYDARZENIA
rok szkolny 2015/2016


1 września okazał się pogodny, więc z radością oraz nadzieją na nowe szkolne przygody przyszliśmy rozpocząć rok szkolny. Szczególnie podekscytowani byli pierwszoklasiści oraz przedszkolaki, którzy, choć ciekawi nowego, na wszelki wypadek mocno trzymali sie spódnic mam. Co innego uczniowie szkoły, którzy wypoczęci, opaleni głośno przypominali zebranym o swej obecności. Nie było końca opowieściom o wakacjach i planach na nowy rok szkolny.
Uroczystość rozpoczęła nowa pani dyrektor - Renata Majewska, która przedstawiła się uczniom i ich rodzicom. Zaproponowała również ścisłą współpracę rodzicom i życzyła wszystkim wspaniałego, pełnego sukcesów roku szkolnego. Następnie pani pedagog, Katarzyna Rowicka przypomniała zebranym o bezpieczeństwie w drodze do szkoły, a pani Rożniewska przedstawiła uczniom ich wychowawców i nauczycieli,
W części artystycznej zaprezentowały się artystki z klasy IV, czyli szkolny zespół "Domino" i zaśpiewały kilka wesołych piosenek o lecie i szkole. 
Na koniec wszyscy uczniowie udali się z wychowawczyniami do swoich klas, by zapoznać się z planem lekcji i porozmawiać o organizacji wspólnej pracy w nowym roku.
Ciekawe, jakie nas czekają. wycieczki , konkursy i zabawy.


Potrafimy pomóc w nagłych wypadkach.
Cykarzew


14 września wszyscy uczniowie szkół podstawowych w naszej gminie spotkali się w Cykarzewie na boisku miejscowego klubu sportowego. Braliśmy udział w warsztatach na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Na początku organizatorka tłumaczyła zebranym, jak należy się zachować w przypadku zasłabnięcia, złamań, utraty przytomności, oparzenia czy skaleczenia. Uczniowie dowiedzieli się, jakich przyrządów czy rzeczy codziennego użytku mogą użyć, by pomóc i opatrzyć rannego.
Kolejnym etapem były warsztaty, na których uczestnicy mogli spróbować zaopatrzyć chorego czy użyć odpowiedniego sprzętu. Następnie organizatorka, pani pielęgniarka zaprosiła dzieci do wzięcia udziału w konkursach z nagrodami. Uczniowie musieli się tu wykazać wiedzą teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, jak i umiejętnościami praktycznymi zawiązania chusty trójkątnej, prawidłowego zawiązania bandaża czy na przykład unieruchomienia złamanej kończyny.
Impreza trwała kilka godzin, więc organizatorzy postarali się, by uczniowie nie byli głodni. Na początku zostali poczęstowani wodą mineralną i słodką bułką, a potem mogli zjeść kiełbaski z grilla.
Oprócz świetnej pogody dopisywały nam doskonałe humory. Uczniowie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami z sąsiednich szkół.

 

W drodze do szkoły i nie tylko...
relacja Wiktorii Dudek


W poniedziałek 28.09.15r. do naszej szkoły przyjechał policjant z miejskiego komisariatu policji w Częstochowie. Przed rozpoczęciem apelu serdecznie go przywitaliśmy.
Po przemowie pani pedagog nareszcie głos zabrał pan policjant. Poruszył ważną kwestie dla młodzieży, czyli mówił o narkotykach i dopalaczach, które są bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla naszego organizmu. Uświadomił nam, co grozi za handel lub zażywanie narkotyków i jakie są ich skutki uboczne.
Jednak bezpieczeństwo podczas dojścia z domu do szkoły lub na odwrót było głównym celem jego wizyty. Zademonstrował nam, jak dbać o bezpieczeństwo podczas drogi i jak na drodze powinni poruszać się rowerzyści.
Na koniec z okazji ,,Dnia Chłopaka” wszystkie dzieci jak i nauczyciele otrzymali jabłko oraz śliwkę w ramach poczęstunku. Uważam ,że przyjazd policjanta był potrzebny, aby wszystkim przypomnieć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo.

 

Dzień Sprzątania Świata
...czyli ekoprzyjaciele w Wierzchowisku

 5 października odbył się apel o tematyce ekologicznej pt. „Zostań moim ekoprzyjacielem”, który pod opieką pani A. Staszewskiej przygotowali uczniowie klas IV i VI.
Celem spotkania było uświadomienie uczniom, jak ważna jest ochrona środowiska dla naszej przyszlości.
Apel rozpoczęli uczniowie klasy IV, którzy zaśpiewali znaną piosenkę pt. „Zostań moim ekokumplem”, zamieniając tekst na ekologiczny.
Nastepnie uczniowie klasy VI zaprezentowali prezentację przedstawiającą surowce energetyczne nieodnawialne oraz odnawialne. Tłumaczyli wielką rolę surowców odnawialnych i pokazywali różne rodzaje elektrowni napędzanych siłą wiatru, wody, geotermalną, słoneczną oraz możliwość użycia biopaliw.
Kolejnym etapem apelu było uswiadomienie uczniom wielkiego zagrożenia, jakie niosą procesy spalania węgla i ropy naftowej. Uczniowie zilustrowali te zjawiska obrazami smogu nad Krakowem i Warszawą. Na koniec szóstoklasiści podali zebranym receptę, jak my możemy codziennie chronić i dbać o środowisko.
Wszyscy zgromadzeni z wielką uwagą śledzili prezentację i wykazali się dużą znajomością tematu. Nawet najmłodsi wiedzieli, że trzeba oszczędzać wodę i gasić za sobą światło. Wszyscy więc zostali ekoprzyjaciółmi.

 

Witamy i do szkolnej braci pierwszaków zapraszamy.

 
Dzień Komisji Edukacji Narodowej, czyli popularny Dzień Nauczyciela jest każego roku w naszej szkole świętem pierwszoklasistów. Wtedy bowiem wkraczają oni uroczyście w krąg braci uczniowskiej. Wychowawczyni, pani Beata Waryś z dużym zaangażowaniem przygotowywała niemal od początku roku swoich podopiecznych do tej uroczystości. Pomagali jej byli wychowankowie, czyli uczniowie klasy IV.
Odświętnie ubrani, odrobinkę zestresowani, z rumieńcami najmłodsi uczniowie rozpoczęli swoje święto od udowodnienia całej szkole, że są już gotowi do poważnej, szkolnej pracy. Popisywali się umiejętnością recytacji, znajomością cyfr i zasad poruszania się po drogach. Pierwszoklasiści wiedzieli również, jak powinni zachowywać się na przerwach i jakie panują zasady w zgodnej, przyjaznej klasie. W przedstawieniu czwartoklasistki jako dobra i zła wróżka walczyły o to, by nasze maluchy dostąpiły ceremonii zaślubin ze szkołą.
Wszyscy zebrani, czyli rodzice i nauczyciele ale także pozostali uczniowie byli niezwykle wzruszeni występami naszych milusińskich.
Wreszcie nastąpił najważniejszy moment ślubowania. Poczet flagowy skierował barwy polskie w kierunku uczniów klasy I, a ci powtarzali słowa ślubowania. Na koniec pani dyrektor Renata Majewska za pomocą wielkiej czarodziejskiej kredki pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia.
Zgodnie z naszą piękną tradycją uczniowie klas II i III wręczyli swoimmłodszym kolegom drobne upominki.
Kiedy emocje już opadły rodzice zaprosili wychowawczynię, panią dyrektor i dzieci na słodki poczęstunek w szkole.

 

Dla Stowarzyszenia non profit
Myślimy o bezdomnych Burkach i Mruczkach.
Kochamy wszystkie zwierzęta!


Z inicjatywy pani Marty Porady i pani Aliny Staszewskiej 25 listopada odbyła się w naszej szkole zbiórka darów dla Stowarzyszenia non profit „Apa”, które zajmuje się pomocą bezdomnym zwierzętom. W tym dniu uczniowie i nauczyciele nie zawiedli. Na szkolnym korytarzu powstała w ciągu pierwszej przerwy góra przydatnym schronisku rzeczy. Niektórzy podarowali niepotrzebne już w domu, ale czyste koce, poduszki, kołdry, które będą wykorzystane do psich bud i kocich legowisk. Inni zakupili karmy suche i te w puszkach dla dorosłych zwierząt oraz dla juniorów. Wszystkie dary były zapakowane w worki i tego samego dnia pojechały do Stowarzyszenia „Apa”. Było nam lżej na sercu, że dzięki nam kilkadziesiąt zwierząt będzie mogło się przytulić do nowego posłania i zjeść świeżą karmę. Na pewno o nich nie zapomnimy, będziemy kontynuować takie akcje.


Andrzejkowe szaleństwa...
Andrzejki


Tegoroczne andrzejki rozpoczęły się od wróżb. Uczennice IV klasy przygotowały w pracowni matematycznej stoiska wróżbiarskie. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnego lania wosku i oglądania w smugach latarki konturów, by pobudzić marzenia o dalekich podróżach, szybkich samochodach (to chłopcy oczywiście) i pięknych księżniczkach (a to dziewczynki ma się rozumieć). Znalazło się też serce z imionami przyszłych wybraków i wybranek oraz inne bajania. Nie było uczestnika, który nie zechciałby spróbować szczęścia.
W sali zerówki Mateusz Gołda przygotował potężną porcję głośnej muzyki i, kiedy już wróżbiarki skończyły swoją pracę, uczestnicy zabawy tańczyli i śpiewali bez przerwy. Podczas dyskoteki pani Nowak zorganizowała zabawę
w „uciekające krzesło”. Śmiechu było mnóstwo. Uczniowie świetnie się razem bawili bez względu na wiek. Wszyscy umieli znaleźć coś dla siebie. Cieszyliśmy się też z wizyty gościa – Joela Madalińskiego, który kiedyś chodził z nami do szkoły. Grunt do dobra zabawa!

 


Jesteśmy świetni z angielskiego!
Relacja Ali Pacudy i Stelli Michalak


W piątek, 27 listopada odbył sie Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy z Języka Angielskiego "Keen on English reading" w SP nr 39 w Częstochowie. Czworo śmiałków wraz z Panią Martą Poradą wyruszyło na wyprawę po wygraną. Podczas konkursu uczestnicy musieli przejść przez trzy konkurencje, które polegały na: odpowiedzeniu na pytania dotyczące znajomości tekstu lektury "Excalibur"; rozwiązaniu trzech prac pisemnych oraz odegraniu scenki- fragmentu opowiadania. Było ciężko, ponieważ zadania były trudne a scenki wymagały talentu aktorskiego, jednak po naradzie jury ogłosiło wyniki. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły, Ala Pacuda, Stella Michalak, Mateusz Gołda i Michał Żuk z klasy VI zajęli III miejsce! Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i zaskoczeni wynikami. Pani Porada była bardzo dumna ze swoich uczniów. 

 

Mikołaj na sportowo!
„Mikołajowy Festiwal Piłki Siatkowej”
 
         To już nasza tradycja - w Wierzchowisku 4 grudnia odbył się Mikołajowy Festiwal Piłki Siatkowej organizowany przez pana Jacka Połacika.
         Na turniej stawiły się drużyny sportowe z ośmiu szkół podstawowych naszej gminy: Wierzchowisko, Lubojna, Borowno, Mykanów, Stary Cykarzew, Radostków, Rybna i Stary Broniszew.
         Sala gimnastyczna została podzielona na sześć równych mini boisk siatkarskich, na których zmagali się chłopcy i dziewczęta z klas IV –VI.
         Główny sędzia – pan J. Połacik rozpoczął sportowe święto od przypomnienia zasad, według których rozgrywano mecze. Ciekawym elementem zmagań młodych sportowców było sędziowanie kolejnych meczów przez samych zawodników. Podczas rozgrywek zwracano szczególną uwagę na grę fair play. Nad zapisem rezultatów czuwali sędziowie – sekretarze.
         Przed meczami odbyła się rozgrzewka, podczas której trenerzy przygotowywali swoich zawodników poprzez ćwiczenia serwisowe, ataku, ćwiczenia rozluźniające itp.
Drużyny grały mecze do 15 punktów, w zespołach jednoosobowych dla klas IV, dwuosobowych dla klas V i trzyosobowych dla szóstoklasistów. Zawodnicy z wielkim zaangażowaniem podeszli do sportowych zmagań i mimo, iż często różnili się od siebie wzrostem czy umiejętnościami, nie rezygnowali z walki. Było wyraźnie widać, że wszystkim zależy na zdobyciu miejsca na podium. Również trenerzy poddali się tej niezwykłej atmosferze rywalizacji i nerwowo przechadzali się wzdłuż boisk, wykrzykując techniczne uwagi do swych podopiecznych.
Kolejnym etapem turnieju były mecze finałowe, które wyłoniły dumnych zwycięzców. Wśród dziewcząt I i II miejsce w kategorii klas IV zajęła Szkoła w Wierzchowisku, a III należało do Szkoły w Borownie. Piątoklasistki okazały się najlepsze w Cykarzewie, srebro znalazło się w rękach uczennic z Lubojny, a brąz zdobyła Szkoła w Rybnej. Najstarsze mistrzynie siatkówki pochodzą z Mykanowa, II miejsce wywalczyły dziewczyny ze Starego Cykarzewa, III ze Starego Broniszewa.
W kategorii chłopców zwyciężyli w klasach IV uczniowie ze Starego Broniszewa, II miejsce dla Szkoły w Rybnej, a III dla Borowna. Najlepsi siatkarze z klas piątych to uczniowie ze Starego Broniszewa, srebro dla Mykanowa, a brąz dla Borowna. Z kolei wśród najstarszych chłopców zwyciężyli uczniowie z Borowna, tuż za nimi Mykanów i Stary Broniszew. Pan Połacik serdecznie podziękował sportowcom i ich trenerom za zaangażowanie i emocjonującą rywalizację. Do zawodów drużyny przygotowywały panie: Anna Kowalczyk i Beata Czubacka oraz panowie: Michał Kalota, Marcin Najman, Przemysław Błaszczyk, Michał Klimas, Mateusz Kulig i Łukasz Stefański oraz Jacek Połacik.
Nikt nie opuścił boiska bez medalu, który ufundowała gmina Mykanów. Profesjonalną rangę turnieju podkreśliła obecność władz gminy w osobach pana wójta Dariusza Pomady i pani kierownik referatu oświaty Ewy Osuchowskiej. Wręczaniu medali i dyplomów towarzyszyła również pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku Renata Majewska oraz emerytowana pani dyrektor Bożena Wytrych. 


Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową


Nauczycielki: Katarzyna Ćwiklińska, Joanna Kubik i Anna Kowalik zorganizowały Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową, który był przeznaczony dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, uczęszczających do szkół podstawowych.
W sumie nadesłano 25 prac z terenu gminy Mykanów i Częstochowy.


Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach:


Pierwsza kategoria: klasy I-III


I miejsce zajął Oliwier Jankowski z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
II miejsce zajął Krzysztof Skrzypczyk Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
III miejsce Wiktor Hrywas ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku.
wyróżnienie:
Dagmara Chałupka z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.


Druga kategoria: klasy IV-VI


I miejsce zajęła Weronika Sikora z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
II miejsce zajął Krzysztof Kuźniak z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. Św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
III miejsce zajął Alex Trendel z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
wyróżnienie
Kacper Matuszewski ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku

 

Drugoklasiści dla swoich Rodziców


16 grudnia w klasie II odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem lekcji były Tradycje mikołajkowe i bożonarodzeniowe w Polsce.
Uczniowie popisywali się przed swoimi rodzicami wiedzą i umiejętnościami związanymi z tematyką świąteczną. Rozwiązywali „zimowe” zagadki, rozszyfrowali hasła, odpowiadali na pytania o św. Mikołaju i świętach Bożego Narodzenia. Rodzice aktywnie uczestniczyli w zajęciach, konkurując ze swoimi pociechami w rysowaniu z zamkniętymi oczami postaci bałwana, odgadując znaczenie przysłów czy walcząc o „najdłuższy zimowy szalik”. Emocje były ogromne, a duma rodziców i dzieci wzajemna.
Wspólną zabawę zakończyły wcześniej przygotowane na tę okazję występy drugoklasistów, śpiewano również kolędy oraz dzielono się tradycyjnie opłatkiem. Dzieci chętnie chwalą się swoimi umiejętnościami przed najbliższymi a rodzice mają okazję zobaczyć swoje dziecko podczas zajęć szkolnych i pracy zespołowej.

 

Tradycje bożonarodzeniowe w naszej szkole
Wigilijne kolędowanie i jasełka.


Ostatnie dni przed przerwą świąteczną to w naszej szkole chwile szczególne. Wszyscy są pięknie ubrani i można by sądzić, że to magia bożonarodzeniowa, ponieważ na korytarzach jakby ciszej, wszyscy dla siebie bardziej mili…
W poniedziałek 21 grudnia od rana w klasach rozchodził się zapach bakalii, ciast i sałatek. Każda klasa wraz z wychowawczynią i rodzicami obchodziła wigilię Bożego Narodzenia. Stoły były wspaniale przystrojone a zewsząd dało się słyszeć delikatne dźwięki kolęd. Składaliśmy sobie życzenia nie tylko w swoich klasach, przecież znamy się tu wszyscy od lat.
Po 2 godzinach pani Katarzyna Gawłowska zaprosiła nas na jasełka do Domu Ludowego. Już na progu zachwyciliśmy się niezwykle bogatą scenografią, którą wykonały panie z przedszkola.
Tegoroczne jasełka oprócz szkolnej braci, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców podziwiali też zaproszeni goście: wójt gminy pan Dariusz Pomada, kierownik oświaty w gminie pani Ewa Osuchowska, radny pan Kalota oraz proboszcz naszej parafii ks. Marek Jachna.
Inscenizacja narodzin Jezusa przebiegała w tym roku bardzo egzotycznie, ponieważ Dzieciątko witali przedstawiciele wszystkich kontynentów. Oddawali mu dary w postaci tego, co mają najlepsze w swoim regionie. Uczniowie ubrani byli w niezwykłe kostiumy i trudno było często rozpoznać ich prawdziwe oblicza. Wśród nich znaleźli się czarnoskórzy mieszkańcy Afryki, kowboje z Ameryki, skośnoocy Azjaci, ale nie zabrakło też z Europy polskich krakowiaków. Przedstawienie było wzbogacone wieloma kolędami i piosenkami o tematyce świątecznej.
W duchu zadumy i przedświątecznej radości zakończyliśmy ten wyjątkowy dzień.

 


Choinka z Wierzchowiska na Jasnej Górze!


Uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły po raz pierwszy przystąpili do konkursu na choinkę wieczernikową na Jasnej Górze. Konkurs ten został zainicjowany już osiem lat temu i przyciąga uwagę wielu szkół z powiatu częstochowskiego. Jego wyniki publikowane w lokalnych mediach są dumą dla środowiska, z którym związana jest zwycięska szkoła.
W tym roku szczęście sprzyjało choince z Wierzchowiska. Zdobyliśmy II miejsce! Już jesienią uczniowie w czasie zajęć świetlicowych pod kierunkiem pani pedagog Katarzyny Kupczak-Rowickiej tworzyli papierowe ozdoby: anioły, sowy, łosie, łańcuch, gwiazdki… Wszystko z tektury, papieru, bibuły, ozdabiane koralikami, cekinami i piórkami w tonacji biało-błękitnej z elementami brązu. Do akcji włączyły się dzieci z przedszkola pracowali też uczniowie w czasie zajęć plastycznych. W Wieczerniku przydzielono szkołom drzewka. Dzięki zaangażowaniu oraz twórczym pomysłom wszystkich dzieci powstała piękna biało-niebieska choinka, oznaczona numerem 19. Do konkursu przystąpiło dwadzieścia siedem szkół oraz trzynaście przedszkoli z powiatu częstochowskiego, zdobiąc czterdzieści choinek podarowanych przez Lasy Państwowe. Osoby zwiedzające szopkę na Jasnej Górze w czasie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oddawały swoje głosy na najpiękniejszą z nich.
Konkurs rozstrzygnięto 8 stycznia. Delegacja uczniów i rodziców ze szkoły
w Wierzchowisku z dumą przyjęła informację o zdobyciu II miejsca (4766 głosów!) i z radością przywiozła dyplom i sprzęt sportowy do naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli odnieść nam sukces:
 RODZICOM, którzy nauczyli nas, jak wykonać piękne kokardki,
 RODZICOM, którzy pojechali z nami ubierać wysoką choinkę
 MIESZKAŃCOM WIERZCHOWISKA i OSOBOM, które oddały głos na nasze drzewko!
 

Z wizytą w przedszkolu


W "Kotku Leonku" jesteśmy stałyśmi bywalcami. W tym roku pani Katarzyna Gawłowska wybrała się do przedszkolaków z przedstawieniem jasełek. Było to nie lada wyzwanie, gdyż w tegoroczne przedstawienie bożonarodzeniowe jest pokazywane przez 32 mlodych aktorów z naszej szkoły. Dzięki pomocy rodziców udało się dotrzeć na miejsce i pokazać przedszkolakom misyjną wersję jasełek. Mimo iż występowali w nich "czarnoskórzy", maluchy wykazały się odwagą i nie płakały. Inscenizacja bardzo się podobała i na koniec pani dyrektor zaprosiła wszystkich gości na pyszny, słodki poczęstunek.Jeszcze tam wrócimy!

 

Nasza biblioteka wzbogacona!


„Książki moich marzeń” to ogólnopolski program promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży sponsorowany przez Ministerstwo Oświaty.
Dzięki pani Alinie Staszewskiej nasza szkoła stała się beneficjentem tej akcji. Od niedawna w szkolnej bibliotece uczniowie mogą znaleźć wiele ciekawych, bogato ilustrowanych, pięknie oprawionych książek. Przed ich zakupem pani Staszewska przeprowadziła ankiety wśród uczniów wszystkich klas i wśród rodziców na temat gatunków i konkretnych tytułów, które uczniowie chcieliby mieć w swojej bibliotece. Uczniowie postawili na literaturę fantasy, na którą głosowało aż 52% z nich. Drugie miejsce zajęły powieści przygodowe i podróżnicze (46%), a 32% głosowało na powieści historyczne. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie mają wyrobiony gust czytelniczy. Brawo!
Rodzice najchętniej widzieliby na półkach naszej biblioteki baśnie i legendy (38%), książeczki dla najmłodszych (30%) i opowiadania przyrodnicze (32%).
W ankietach ucniowie mogli też wskazać konkretne tytuły. Największym powodzeniem cieszyły się serie: „Zwiadowcy”, „Opowieści z Narnii”, ale też „Dom tajemnic”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Jagiełło pod prysznicem.”
W ramach akcji „Książki moich marzeń” za kwotę 1625 zł kupiliśmy 56 sztuk książek. Dodatkowo księgarnia i hurtownia „Tuliszki”, w której je zakupiliśmy, przekazała 18 książek za cenę 1 zł.
Aż przyjemnie teraz buszować w naszej szkolnej bibliotece. Barwne okładki kuszą, by je natychmiast wziąć do ręki. Miejmy nadzieję, że apetyt na dobrą książkę wśród uczniów będzie trwał.

 

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Maskę Karnawałową.

 
I Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Maskę Karnawałową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w Wierzchowisku zorganizowały nasze nauczycielki edukacji włączającej: panie Katarzyna Ćwiklińska, Anna Kowalik i Joanna Kubik. Uczniowie mieli za zadanie wykonać techniką dowolną maskę na bal karnawałowy. Nadesłano aż 19 prac z gminy Mykanów i Częstochowy. Wszystkie prace były niezwykle oryginalne i bogate. Komisja konkursowa z trudem wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach.
Pierwsza kategoria: klasy I-III
I miejsce – Oliwier Jankowski z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
II miejsce – Krzysztof Ślęzak z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
III miejsce – Bernadetta Kołodziej z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
 
Wyróżnienie:
Jakub Płaneta ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wierzchowisku.
Wiktor Hrywas ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wierzchowisku.
 
Druga Kategoria: klasy IV –VI
I miejsce – Wiktor Tokarski z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
II miejsce – Kacper Matuszewski ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wierzchowisku.
III miejsce – Ewa Marchewka z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Rybnej.
 
Wyróżnienie:
Anna Janus z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
 
Gratulujemy laureatom!

 

Poszła sobie Zima zła!
Dzień Wiosny


         21 marca to miły dla nas dzień, ponieważ pożegnaliśmy panią Zimę pod postacią Marzanny i powitaliśmy piękną panią Wiosnę. Chociaż zima ma swe uroki, to już od dłuższego czasu wyglądaliśmy z utęsknieniem pierwszych oznak wiosny. Każdy marzył o cieplejszym dotyku promieni słonecznych i soczystej zieleni wokół. Nareszcie kalendarz pozwolił nam oficjalnie przywitać wiosnę, a na dworze świat również udowodnił, że już nadeszła. Maleńkie pączki na gałęziach, zazieleniony trawnik i coraz cieplej.
Pani Joanna Kubik przygotowała dla nas wiosenne wiersze i dla wszystkich klas po kilka zagadek związanych z kwiatami i innymi roślinami wczesnowiosennymi. Okazało się, że dobrze znamy się na przyrodzie, bo przecież mieszkamy w pięknej wsi i mamy możliwość dotykania natury na każdym kroku. Pani Staszewska mogła być dumna z naszej wiedzy.
Po odgadnięciu każdej zagadki uczniowie prowadzący pokazywali nam ilustracje kolejnych roślin. Później pani wraz z kilkorgiem uczniów poszli na plac szkolny spalić Marzannę. Wszyscy mogliśmy oglądać fascynującą pochodnię z naszej pani Zimy. Trochę było szkoda, bo prezentowała się naprawdę pięknie.
Przed Wielkanocą czas zadumy.
Apel wielkanocny "Przez krzyż do chwały"
Aby wyciszyć się przed świętami Wielkiej Nocy i wprowadzić atmosferę zadumy i refleksji nad sobą, pani Katarzyna Gawłowska przygotowała z uczniami klas starszych apel. Najpierw uczniowie zaśpiewali pieśn pt. "Rysuję krzyż" przy akompaniamencie prowadzącej nauczycielki. Następnie przypomnieli znaczenie symboliczne krzyża i świąt wielkanocnych. Opowiadali również o wielu obyczajach i tradycjach polskich związanych z tymi świętami. Między kolejnymi elementami występu uczniowie śpiewali pieśni wielkopostne, m. in. "Mój mistrzu" i "Zbawienie przyszło przez krzyż". Okazało się, że wszyscy uczniowie są bardzo rozśpiewani dzięki pani Gawłowskiej i po chwili już śpiewali wszyscy uczestnicy apelu. Na koniec uroczystości uczniowie prowadzący złożyli życzenia świąteczne swoim nauczycielom, pani dyrektor, pracownikom obsługi oraz koleżankom i kolegom.

 

Pamiętamy - JP II


W dniu 1 kwietnia uczciliśmy pamięć po naszym papieżu - Polaku, którego 11. rocznica śmierci wypada w tym dniu. Uroczystość przygotowana przez panią Katarzynę Gawłowską z uczniami klasy Vi rozpoczęło wykonanie piosenki pt. "Jezu, ufam Tobie". Następnie na tablicy multimedialnej mogliśmy obejrzeć prezentację, przypominającą najważniejsze chwile i wydarzenia z życia Karola Wojtyły. W dalszej części szóstoklasiści recytowali wiersze autorstwa papieża oraz czytali wspomnienia o nim kardynała Stanisława Dziwisz - przyjaciela polskiego papieża. Na koniec wszyscy zaśpiewali ulubioną jego piosenkę "Barkę".

 

Patron naszej szkoły - Tadeusz Kościuszko.

23 marca pani Katarzyna Kupczyk – Rowicka wraz z uczniami klas starszych przygotowała przedstawienie przybliżające postać naszego patrona. Inscenizacja imitowała program telewizyjny, w którym dziennikarze rozmawiali o najważniejszych momentach życia generała Kościuszki.
Na tablicy interaktywnej wyświetlano jednocześnie slajdy ukazujące miejsca pobytu słynnego Polaka. Byliśmy więc na Rynku w Krakowie, przy kościele Mariackim. Wspomniano też o pobycie i walce generała we Francji i Stanach Zjednoczonych.
Uczniowie odegrali scenę słynnej przysięgi Kościuszki , w której zobowiązał się do obrony całości granic Polski i przestrzegania praw obywatelskich w tym najważniejszego prawa do wolności obywatelskich.
Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne oraz śpiewali piosenki upamiętniające powstańców z czasów zaborów. Całość występu utrzymana była w klimacie z epoki, co spowodowało ciekawość i skupienie nawet najmłodszych kolegów i koleżanek z naszej szkoły. 

 

Święto Konstytucji
... to było 3 maja 1791

Początek maja to dla najstarszych uczniów naszej szkoły duże wyzwanie. Jako ci, którzy już historię znają najlepiej, mają za zadanie przybliżyć wszystkim koleżankom i kolegom trudny temat ustawy zasadniczej, czyli konstytucji. W tym roku szóstoklasiści przygotowali akademię w formie sejmiku uczniowskiego. Tłumaczyli w przystępny sposób, do czego służą przepisy konstytucji oraz jakie miała ona początki w naszym kraju. Uczniowie prowadzący pokazali również scenkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Nie mogło zabraknąc piosenki o ojczyźnie oraz pocztu flagowego, który w momentach świąt narodowych zawsze towarzyszy naszym uroczystościom. Mali uczestnicy akademii mogli zobaczyć niepozorny rozmiarami, ale jakże ważny egzemplarz obecnej konstytucji i porozmawiać o niej ze starszymi kolegami. 

Ale odlot!
...czyli ptasia lekcja. (relacja Oli Galliny i Dominiki Pawłowskiej)
Odlotowa lekcja


W dniu 28 kwietnia 2016 roku do Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku zawitały niezwykłe ptaki drapieżne. Pani Barbara i pan Łukasz, którzy przyjechali wraz z nimi, opowiadali nam ciekawie o tych niesamowitych zwierzętach. Spotkanie z drapieżnikami odbyło się nie w lesie czy na łące, ale… w Domu Ludowym w Wierzchowisku!
Prowadzący pokaz puszczali nad nami ptaki z jednej rękawicy na drugą. To było niesamowite wrażenie, kiedy drapieżniki przelatywały nad naszymi głowami i niewiele brakowało, aby nas dotknęły skrzydłami. Gdy pani Barbara opowiadała nam o sokole, pan Łukasz poprosił panią od przyrody i panią dyrektor na środek sali. Prowadzący powiedzieli, że sokół to mistrz latania w małych pomieszczeniach. Poprosili nasze panie o zrobienie z rąk okręgu. Sokół bardzo dobrze sobie poradził z tym zadaniem i dostał nagrodę w postaci kawałka mięsa.
Na pokazie mogliśmy podziwiać jeszcze inne ptaki drapieżne. Były to sowy: puszczyk, puchacz i płomykówka, wspomniany już wcześniej sokół pustułka oraz sokół lanner. Widzieliśmy także jastrzębia Harrisa, który ma doskonały słuch, o czym mogliśmy się przekonać, ustawiając się w rzędzie i zasłaniając ptakowi widok. Mimo to drapieżnik bez problemu usłyszał głos piszczałki pana Łukasza udającą mysz i szybko odnalazł swoją ofiarę.
Na końcu pani zadawała pytania i za poprawną odpowiedź dostawaliśmy nagrody. Według nas to był bardzo udany dzień i prawdziwie „odlotowa lekcja”.


Jeden dzień z życia na zielonej szkole.
...relacja uczennic kl. V
Jeden dzień z życia uczestników zielonej szkoły.

Ten dzień był wspaniały. Pojechaliśmy do Rodzinnego Parku Rozrywki. Zapewniono nam tam wspaniałą zabawę i trochę nauki. Modele dinozaurów w naturalnych rozmiarach były świetnie wykonane i tworzyły niezapomniany klimat prehistorycznych czasów. Poczuliśmy dreszcze w najstraszniejszym Zamku Strachów i skoczyła nam adrenalina na wspaniałych zjeżdżalniach wodnych. Potem musieliśmy wykazać się niesamowitą precyzją podczas gry w mini golfa. Przekonaliśmy się, że jednak trudno znaleźć złoto w Indiańskiej Wiosce. Chłopcy i dziewczęta pokazali siłę w nogach, kiedy musieli podróżować pojazdami Flinstonów. Wszyscy jednak dali sobie świetnie radę. Park dostarczał atrakcji nie tylko starszym dzieciom, doskonale na wielkim placu zabaw z mini parkiem linowym bawili się nasi najmłodsi. Na koniec pobytu w parku mogliśmy kupić pamiątki i zrobić wspaniałe zdjęcia.  


Jeden dzień z życia na zielonej szkole, cz. 2
relacja Michała Żuka i Wiktorii Dudek z kl. VI
Jeden dzień z życia uczestników zielonej szkoły.

 

Dzisiejszy dzień zapowiadał się świetnie. O godz. 9:00 wyruszyliśmy do Trójmiasta. Naszym pierwszym celem była Gdynia. Najpierw szliśmy Skwerem Kościuszki i podziwialiśmy słynne statki i żaglowce, m.in. ORP „Błyskawica” i „Dar Pomorza”. Następnie udaliśmy się do Akwarium Gdyńskiego, w którym podziwialiśmy widoki, jakich nie zaznamy już nigdy więcej... a może jednak? Przepiękne rafy koralowe, egzotyczne ryby, nawet rekin i inne morskie żyjątka wprawiły nas w zachwyt. Na koniec mogliśmy kupić sobie pamiątki.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Sopot. Po drodze mijaliśmy piękne hotele, które znamy z telewizji. W Sopocie spacerowaliśmy po molo i na jego końcu podziwialiśmy przepiękne jachty morskie oraz cudowne, bałtyckie krajobrazy. Szczególnie zachwyceni byli oczywiście chłopcy. Następnie za molo w kafejkach relaksowaliśmy się przy lodach i gofrach.
Ze względu na duże korki zwiedzanie zakończyliśmy na Sopocie i wróciliśmy zadowoleni do Łeby. Warto było zobaczyć perłę Bałtyku.

 

Piknik Rodzinny, czyli atrakcyjna niedziela w Wierzchowisku
relacja Ali Pacudy i Stelli Michalak

19 czerwca odbył się w naszej szkole festyn pod nazwą Piknik Rodzinny. Fundusze zbierane podczas jego trwania, zostały przeznaczone na budowę placu zabaw dla dzieci. Wydarzenie rozpoczęliśmy od Biegu Sołeckiego na 5 km oraz Mini Biegu Familijnego na 1 km.
Następnie wręczone zostały nagrody, oraz zaczęły się występy dzieci z przedszkola i szkoły. W trakcie festynu można było korzystać z atrakcji takich jak: dmuchańce, sklepiki z ciastami, lodami, napojami, darmowy saturator oraz grill. Kusił atrakcjami także kiermasz staroci, na którym można było znaleźć wiele interesujących skarbów. Dla dzieci wielką atrakcją był pokaz strażacki, podczas którego strażacy gasili płonący samochód. Można było również wsiąść do wozu strażackiego i policyjnego. Co jakiś czas na scenie prezentowali się zaproszeni goście np. tancerki z Klubu Zumby czy nasi profesjonalnie śpiewający absolwenci: Katarzyna Wrzalik i Adam Sikorski. Szczególnie atrakcyjniue zaprezentowała się Szkoła Tańca Dobrowolskich. Nasz uczeń, Oskar Dobrowolski wraz ze swoją turniejową partnerką energetycznie tańczyli w stylu latynoamerykańskim. O godzinie 19:00 odbyła się loteria, gdzie można było wygrać wiele bardzo atrakcyjnych nagród: rower, tablety, drony, gry i bony na różne atrakcje, np. ściankę wspinaczkową czy do salonu kosmetycznego. Po loterii festyn dobiegł końca. Wszystkim się bardzo podobało, czekamy na kolejny.  

 ***

WYDARZENIA 2018/2019

 

Jak w prawdziwym Westernie
czyli wycieczka do Twinpigs


W dniu 13 września uczniowie klas I-V zebrali się o godzinie 7.00 pod Domem Ludowym aby wspólnie udać się po przygodę do westernowego miasteczka. Kiedy dotarliśmy na miejsce Kowbojka oprowadziła nas po miasteczku
i zachęcała do korzystania z wszystkich atrakcji. Całą przygodę zaczęliśmy od przejścia parku linowego. Następnie podzieliliśmy się na mniejsze grupki i rozpoczęliśmy naszą zabawę m.in. w Nawiedzonej Sztolni, na karuzeli, gdzie samemu mogliśmy nadać tempo kręcenia się, na Family Coaster, czy w kinie 5D. Karmiliśmy również kozy w mini zoo. W południe udaliśmy się do Restauracji Texas na pyszny obiad i krótki odpoczynek. Mieliśmy również okazję zobaczyć inscenizacje kowbojskie oraz zakupić gadżety związane z dzikim zachodem. Po wyjściu z Twinpigs pojechaliśmy do Muzeum Ognia w Żorach. Wstępem do ekspozycji był film edukacyjny, zaś ścieżka zwiedzania prowadziła przez pięć stref tematycznych: Okiełznanie Żywiołu, Przez Antyk i Wieki średnie, Pali Się!, Obszar Duchowości, Mędrca Szkiełko i Oko. I tak po dniu pełnym wrażeń pozytywnych emocji wróciliśmy do Wierzchowiska.

Akcja - segregacja!2 xwięcej 2 x czyściej
czyli Sprzątanie Świata - Wierzchowisko 2018


Przedstawiciele klas I-VIII po raz drugi aktywnie włączyli się do akcji Sprzątanie Świata. Zaopatrzeni  w rękawiczki i worki na śmieci ruszyli porządkować teren wokół szkoły.
 
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Przypada na 3 weekend września.


Bitwa pod Mokrą
czyli niezwykła lekcja historii


W dniu 28.09.2018r. klasa 8 pojechała do Muzeum w Mokrej na lekcję muzealną „Bitwa pod Mokrą w świetle kampanii wrześniowej 1939”. Lekcja poświęcona była wydarzeniom jakie miały miejsce 01.09. 1939 r. koło miejscowości Mokra.                                                                                                    
Historyk muzeum przedstawił przebieg bitwy pancernej oraz pokazał uczniom eksponaty znajdujące się na wystawie. Mogli oni dotknąć kopii broni i z bliska zobaczyć autentyczne mundury i wyposażenie żołnierzy. Lekcja zawierała również projekcję fragmentu filmu Bogusława Wołoszańskiego „Siła polskiej kawalerii”. Na zakończenie uczniowie mogli w terenie zobaczyć miejsce, gdzie rozegrała się bitwa oraz pomnik poświęcony bohaterom walczącym pod Mokrą.

 

14 października...
Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie Pierwszaków w Wierzchowisku


Jak każdy wie, 14 października to dzień w którym wszyscy pracownicy oświaty i uczniowie obchodzą Dzień Edukacji Narodowej. Tak było i w naszej szkole. Uczennice klasy VII Julia Koćwin i Zuzanna Michalak w imieniu całej społeczności szkolnej złożyły wszystkim najserdeczniejsze życzenia a pozostali uczniowie  wprowadzili nas w muzyczny nastrój piosenkami „ Witaj szkoło” oraz „14 października”.
Ale to nie koniec … W tym samym czasie nasi młodsi koledzy i koleżanki z klasy I mieli pasowanie na ucznia naszej szkoły. Tego wyjątkowego dnia  „popisali się” swoimi umiejętnościami i wiedzą, zdając pierwszy poważny egzamin. Dzieci śpiewały i recytowały wiersze a społeczność szkolna i rodzice, którzy wypełnili po brzegi salę gimnastyczną, nagrodzili ich występy gromkimi brawami. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu państwowego hymnu przyszedł długo wyczekiwany przez uczniów i ich rodziców moment. Pani Dyrektor Anna Górska , przy pomocy symbolicznego ołówka, pasowała pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów. Chwilę później wręczyła im  dyplomy a rodzice tuby z łakociami.

 

Żywa lekcja historii
czyli lekcja w Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej


W dniu 09.10.2018r. klasa 5 pojechała do Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej na lekcję muzealną „Ludzie żelaza”. Podczas lekcji uczniowie zostali wprowadzeni w realia starożytnej epoki żelaza. Pracownik muzeum omówił życie i zajęcia ludzi z czasów kultury przeworskiej. Uczniowie mogli również zobaczyć ekspozycję stanowiska archeologicznego Następnie obejrzeli projekcję filmu edukacyjnego o kulturze przeworskiej. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach plastycznych na których wykonywali pamiątkowe medale z gliny. Można było też przymierzyć stroje wzorowane na te z epoki starożytnej. Przy okazji uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą bitwie pod Mokrą.

 

Uniwersytet Rozwoju
kodowania ciąg dalszy


W dniu 3 października uczniowie klasy I pod opieką pani Beaty Waryś i pani Anny Kowalik udali się na zajęcia do Uniwersytetu Rozwoju w Częstochowie. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „ Zaprogramuj przyszłość”.
Po miłym przywitaniu pani prowadząca podzieliła klasę na dwie grupy. Pierwsza z nich uczestniczyła w zajęciach z robotyki. Dzieci uczyły się konstruować i programować w specjalnych oprogramowaniach oraz sterowały stworzonymi przez siebie robotami z klocków LEGO. Druga grupa brała udział w eksperymentach, które wprowadzały je w świat przyrody i zjawisk nią rządzących. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i przyglądali się dokonywanym doświadczeniom i sami chętni brali w nich udział. Najbardziej podobało się dzieciom jak blok styropianu przywierał do ich ciała pod wpływem silnego podmuchu powietrza. Po krótkiej przerwie nastąpiła zamiana grup. Na zakończenie wspaniałej lekcji, wypuszczaliśmy w powietrze „ rakietę” z plastikowej butelki. Po tak wspaniale spędzonym dniu, zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

 

Dzień Głośnego Czytania
Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.  Aleksander Puszkin


W dniu 09.10.2018r. uczniowie klasy drugiej zorganizowali i obchodzili Dzień Głośnego Czytania. Inicjatywa pomysłu powzięta została w związku z udziałem w Ogólnopolskim Konkursie Czytania. W związku z tym, uczniowie uczestniczyli w zajęciach w czytelni, a także przez cały dzień obcowali z książką- czytali, oglądali, omawiali, tworzyli ilustracje. Ostatecznie na podstawie pomysłów uczniów powstała wielka zbiorowa praca plastyczna.

 


CodeWeek
czyli Europejski Tydzień Kodowania


 Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch zapoczątkowany w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej ściśle współpracujących z Komisją Europejską. Akcja ta, realizowana przez wolontariuszy w całej Europie, ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Może na przykład służyć do rozwiązywania problemów, wcielania różnych pomysłów w życie, czy komunikacji.
 
          Uczniowie klas I –III Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku nadal aktywnie uczestniczą w Unijnym Projekcie  „Zaprogramuj przyszłość” prowadzonym przezFundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania. Lekcje odbywają się dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W tym roku braliśmy udział w Europejskim Tygodniu Kodowania - CodeWeek, który trwał od 6 do aż 21 października. Jest to święto pasjonatów programowania w edukacji. Oczywiście nasza szkoła też zorganizowała własne wydarzeniapod hasłem „Zajęcia bez prądu”. To święto to doskonała okazja, żeby pokazać swoje osiągnięcia i popularyzować wspólną naukę i umiejętności programowania przyszłości! Uczniowie z pasjąkodowali przez zabawę, wykorzystując matę edukacyjną, materiały artystyczne i aplikację do kodowania. Próbowali swoich sił w kodowaniu tańcem. Było ciekawie, zabawnie i mamy nadzieję, że zachęciliśmy innych uczniów do tego typu aktywności.

 

 

Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy


Uczennice klasy VII wzięły  udział w Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się dnia 29.05.2019 r. w Zespole Szkól im. B. Prusa w Częstochowie. I pomimo tego, że  5- osobowa drużyna nie zajęła miejsca na podium, uczestniczki świetnie się bawiły, poszerzyły swoją wiedzę, nawiązały nowe znajomości a także otrzymały atrakcyjne nagrody.

30 października 2018 roku odbyły się w naszej szkole Zaduszki pod hasłem „Pamiętamy”, które przygotowała pani Katarzyna Gawłowska wraz z uczniami klasy VI.
Na wstępie wysłuchaliśmy piosenki Edyty Geppert – „Ty Panie”. Wpatrując się w płomień zapalonego znicza utwory poetyckie wprowadziły nas w nastrój zamyślenia i zadumy, że nasze ziemskie życie z chwilą naszej śmierci się nie kończy, ale tylko zmienia, że mamy pamiętać o modlitwie za tych, których już z nami nie ma, ale żyją w naszych serach. Na koniec wysłuchaliśmy utworu muzycznego Gintrowskiego, Kaczmarskiego i Łapińskiego pt. „Modlitwa o wschodzie słońca”.

 

Niepodległa
Uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wierzchowisku

  Listopad, choć przypada jesienną porą, choć jest miesiącem zadumy i czasu szczególnej refleksji, to jest niewątpliwie, niezwykle radosnym miesiącem w historii Polski. Dla nas Polaków 11 dzień listopada to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu: Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach niewoli, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się ze swojego własnego domu, z Polski.
 
            Z okazji setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 7.11.2018r. w przedszkolu w Wierzchowisku odbył się koncert pieśni patriotycznych. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Po 100 latach pochyliliśmy czoła wszystkim bohaterom tamtych wydarzeń, dziękując za trud i ofiarę kilku pokoleń naszych rodaków. Oddaliśmy hołd wszystkim tym, którzy swoją niezłomną postawą i męstwem wywalczyli naszej Ojczyźnie wolność.        
Poprzez śpiew i tańce wyraziliśmy wdzięczność Polakom, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę. Nasza najmłodsza grupa Ślimaczki wykonała taniec do piosenki „Płynie Wisła, płynie”. Grupa Biedronek udowadniała, jak mocno kocha Polskę poprzez odśpiewanie pieśni „Przybyli ułani pod okienko” i „Jestem Polką i Polakiem”. Przedszkolaki  z grupy Żabek wcieliły się w rolę strzeleckiej brygady w pieśni „My pierwsza brygada”. Następnie przekonały wszystkich, że kochają swój kraj ojczysty śpiewając utwór pt. „Myślimy o Polsce” oraz tańcząc do piosenki „Od morza, aż do Tatr”. Dzieci z najstarszej grupy Motylków ukazały piękno naszych barw ojczystych poprzez taniec z chustami i  flagami. Zaprezentowali również utwory: „Wojenko, wojenko” i „Kto ty jesteś?”. Na zakończenie obchodów wszystkie przedszkolaki wspólnie zaśpiewały piosenkę „Polska moja Ojczyzna”.
            Na tą wyjątkową uroczystość zostali zaproszeni wszyscy rodzice, dziadkowie i przyjaciele przedszkola, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie z najbliższymi świętować tak ważny dzień, jakim jest Odzyskanie Niepodległości przez Polskę.
 
Dwa dni później t.j. 9 listopada w Szkole Podstawowej odbyła się uroczysta akademia z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. Następnie rozpoczęła się akademia podczas, której uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia i postacie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Częścią uroczystości był montaż słowno muzyczny, w którym wzięli udział przedstawiciele uczniów ze wszystkich klas.
Po zakończeniu akademii zostały podsumowane konkursy zorganizowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.Były to:
Konkurs plastyczny dla klasy I, Konkurs na krzyżówkę o Niepodległości dla klas II –III,  Konkurs na gazetkę klasową, Konkurs o symbolach narodowych oraz Konkurs wiedzy o historii lat 1914 -1918.

 

Andrzejki
Nie tylko wróżby ...
Wierzenia dotyczące święta andrzejkowego zawsze oparte były na magii, fantazji, połączeniu świata rzeczywistego z pozaziemskim oraz przypisywaniu zmarłym i duszom ludzkim nadnaturalnych zdolności. Andrzejki to wieczór wróżb i ostatnia okazja do zorganizowania hucznych zabaw przed rozpoczęciem adwentu. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada była nocą magiczną, podczas której można było poznać swoją przyszłość. Niegdyś andrzejki traktowano bardzo poważnie, wróżby przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewczyn (chłopcy obchodzili katarzynki). Współcześnie andrzejki niezobowiązująca zabawa dla wszystkich organizowana w okolicach 30 listopada, a tradycja wróżenia choć przetrwała to jednak jest bardziej zabawą niż przepowiednią. Najbardziej znaną wróżbą pozostało lanie wosku przez dziurkę w kluczu, a kształt który powstaje może być zapowiedzią naszej przyszłości.
            29 listopada br. Również w naszej szkole została zorganizowana dyskoteka andrzejkowa. Klasy I-III bawiły się do południa , natomiast wieczorową porą uczniowie starszych klas. O oprawę muzyczną zadbali chłopcy z kl. VIII Damian Soborak i Mateusz Melka. Dla wszystkich uczestników dyskoteki zapewniony był słodki poczęstunek, zakupiony przez Radę Rodziców.Mimo, iż w naszej szkole nie ma żadnego Andrzeja to jednak uczniowie chętnie obchodzili jego imieniny.

 

Turniej mikołajkowy
zmagania sportowe uczniów klas I-III


Uczniowie klas 1-3 spotkali się 12 grudnia na sali gimnastycznej w Domu Ludowym w Wierzchowisku w celu uczestnictwa w corocznym Sportowym Turnieju Mikołajkowym organizowanym przez wychowawców klas młodszych. Przygotowane konkurencje i zabawy dostarczyły uczestnikom wielu emocji. Uczniowie mogli ze sobą rywalizować w konkurencjach zwinnościowych, zręcznościowych, rzucie do celu, przy czym wszystkie zadania były tak zorganizowane by zachowały charakter Mikołajkowego Turnieju. Po zawodach wyłonieni zostali laureaci, a wszyscy zawodnicy otrzymali słodki upominek.

 

Wodny świat


czyli otwarcie pracowni ekologicznej w naszej szkole
W dniu  14 grudnia 2018r. odbyło się  otwarcie pracowni ekologicznej " Wodny świat", która utworzona została w ramach Projektu  Edukacyjnego Zielona Pracownia. Pomysłodawcą oraz kordynatorem całego projektu w naszej szkole była Pani Anna Górska. Nasza pracownia  ukierunkowana jest na lekcje z przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii oraz w miarę możliwości lekcje matematyki, godziny wychowawczej,  zajęć dodatkowych. 
W ramach otwarcia została przeprowadzona lekcja pokazowa,  przygotowana  przez uczniów klasy siódmej  i nauczycieli kierunkowych przedmiotów przyrodniczych: p. Bognę Jastrzębską, p.  Adrianę Nabiałczyk, p. Izabelę Wolską i p. Annę Górską.  Tematem przewodnim lekcji była woda, jej zanieczyszczenia i ochrona , właściwości wody i ciał w niej pływających, znaczenie wody w komórkach roślinnych i położenie  największych rzek świata. 
W otwarciu „Zielonej Pracowni” uczestniczyli   p. Stanisław Gmitruk Dyrektor Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,  p. Edyta Świerczewska  przedstawiciel częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty, p. Ewa Osuchowska Kierownik Referatu Oświaty, Sportu, Kultury i Zdrowia i p. Ewa Machoń Skarbnik Urzędu Gminy Mykanów  oraz  przedstawiciele  Rady Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowisku. 
„Wodny świat” to projekt, który pozwoli rozwijać ogólne zainteresowania naukami przyrodniczymi, umożliwi eksperymentowanie, obserwację przyrody i przybliży poznanie zasad pracy naukowej każdemu z uczniów naszej szkoły.


"Mój pupil"

Rozstrzygnięcie szkolnego i międzyszkolnego konkursu fotograficznego

„Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem. Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka.”
Émile Zola.
 
Tematem konkursu fotograficznego organizowanego w naszej szkole w okresie od 15.10 do 30.11. 2018r.  było popularyzowanie tematyki zamiłowania zwierząt, uwrażliwienie na ich los, a także ukazanie piękna zwierząt, zarówno tych domowych, jak i bezdomnych.
Po burzliwych i gorących obradach jury w składzie: Anna Kowalik i Adriana Nabiałczyk, spośród licznie przekazanych prac, wyłoniono zwycięzców konkursu.
W kategorii "psy" III miejsce zajęła Zosia Żuk i jej pupil Bilbo, III miejsce ex aequo zajęła Nikola Chojnacka i Tofik, II miejsce przypadło Ani Rogalińskiej i jej pupilowi – Tekili.
I miejsce zajął Mateusz Melka i Królowa Pysia! Gratulujemy!!!
Kategoria "koty" to : III miejsce dla Laury Broniszewskiej i jej Rudolfa, również III miejsce dla Wiktorii Rowickiej i jej pupila, kotki Misi. II miejsce zajął Kamil Frukacz wraz z Lucky, a I, bezapelacyjnie Lena Kurzac i Amanda.
Kategoria "inne" również obfitowała w wygrane...I tak III miejsce zajęła Nikola Michalak i królik Baks, III miejsce również zajęła Gabrysia Gołda i jej świnka morska Puszek II miejsce zdobyła Kaja Respondek i jej pupil Karmelek chomik. Natomiast I bezapelacyjnie powędrowało do Kamila Kurzaca i konia Don Diego.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!!!
Wszyscy laureaci oraz ich pupile otrzymali atrakcyjne nagrody! A teraz czeka ich kolejny etap – konkurs fotograficzny międzyszkolny!
 
 PRAGNIEMY RÓWNIEŻ POINFORMOWAĆ , ŻE W ETAPIE MIĘDZYSZKOLNYM  WYŁONILIŚMY  TRZY PIERWSZE MIEJSCA. 
 NAGRODY POWĘDRUJĄ DO :
 
OLGI M. UCZENNICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. J. KOCHANOWKSIEGO W CZARNYM LESIE
LENY KURZAC UCZENNICY KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. T. KOŚCIUSZKI W WIERZCHOWISKU
KAMILA KURZACA UCZNIA KLASY VII  SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. T. KOŚCIUSZKI W WIERZCHOWISKU

 


"Kolęduje Tobie moje serce"
Widowisko Bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły

„ Kolęduje Tobie moje serce” pod takim tytułem  21 grudnia 2018 r. odbyły się Jasełka w naszej szkole.  Udział w spotkaniu wzięli wszyscy uczniowie , pracownicy szkoły,  oraz ksiądz proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku Marek Jachna. Pod kierunkiem Pani Katarzyny Gawłowskiej uczniowie klasy IV i V przedstawili nam swoje talenty aktorskie
i  umiejętności wokalne. Karolina Pawłowska i Jessica Pakuła zaprezentowały swoje zdolności instrumentalne przygrywając kolędy na akordeonie oraz skrzypcach wszystkim gościom. Na koniec Pani Dyrektor i ks. Marek Jachna złożyli wszystkim życzenia świąteczne i zachęcili do dalszego kolędowania śpiewając znane i lubiane kolędy.
Wprowadzeni w nastrój świąteczny udaliśmy się do swoich sal na wigilie klasowe.

"Akademia Polonijna Młodego Odkrywcy"
projekt  organizowany przez Akademię Polonijną w Częstochowie

 

„AKADEMIA POLONIJNA MŁODEGO ODKRYWCY”
 
Chętni uczniowie klas 1-3 przystąpili do Projektu organizowanego przez Akademię Polonijną w Częstochowie „AKADEMIA POLONIJNA MŁODEGO ODKRYWCY”. Jedynie dwóm szkołom z gminy Mykanów udało się zakwalifikować do Projektu.
Celem projektu jest popularyzacja nauki poprzez rozbudzanie ciekawości poznawczej, inspirowanie do twórczego myślenia, oraz rozwijanie zainteresowań dzieci. Zajęcia  poruszają zagadnienia z takich dziedzin nauki jak: informatyka, zdrowie, nauki społeczne, psychologia i pedagogika. Zajęcia prowadzone są przez pracowników Akademii Polonijnej    we współpracy z nauczycielami naszej szkoły. Zajęcia odbywają w soboty i w ferie. Realizowane są następujące bloki tematyczne:
⦁ Kreatywna nauka języka obcego
⦁ Ratuj życie- nauka udzielania pierwszej pomocy
⦁ Podróż do wnętrza człowieka
⦁ Warsztaty gier i zabaw logicznych
⦁ Czym jest stal?
Ponadto uczniowie wzięli już udział w jednej z trzech zaplanowanych wycieczek naukowo-dydaktycznych (nie ponosząc żadnych kosztów). Dotychczasowe zajęcia dostarczyły uczniom wielu nowych doświadczeń, wiedzy praktycznej i teoretycznej oraz zabawy.

 

Kartka z kalendarza
Zgodnie z wieloletnią tradycją Naszej Szkoły i w tym roku uczniowie zaprosili swoje Babcie i swoich Dziadków do udziału w uroczystości związanej właśnie z obchodami ich święta. Uczniowie każdej klasy z dużym zaangażowaniem przygotowywali program artystyczny, tak by zaproszeni goście czuli się wyjątkowo tego dnia. Uczniowie klas młodszych zaprezentowali swoje umiejętności wokalno –taneczne podczas śpiewania utworów, a także w czasie wykonywania układów tanecznych do piosenek. Uczniowie klas starszych przygotowali skecze, inscenizacje, kabaret. Następnie szanowni goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. Na zakończenie uroczystości Babcie i Dziadkowie otrzymali upominki zafundowane przez szkolną Radę Rodziców.

 

Planetarium w Wierzchowisku
Uczniowie naszej szkoły mieli niespotykaną szansę udziału w bezpłatnym  pokazie „Planetarium”, który odbył się w Domu Ludowym w Wierzchowisku.  W trakcie pokazu doświadczyli trójwymiarowych pokazów, a także poznali wiele ciekawostek z zakresu Układu Słonecznego. Na koniec każdy starszy czy młodszy mógł zrobić sobie pamiątkową fotografię w niecodziennej scenerii.

 

Bal karnawałowy z Figuliną
W dniu 4 lutego młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Balu Karnawałowym zorganizowanym przez nauczycieli , Radę Rodziców a prowadzonym przez animatorki. Tego dnia na szkolnych korytarzach pojawiły się księżniczki, rycerze, kotki, myszki, superbohaterowie i wiele innych postaci. Bal rozpoczął się o godzinie 10 w Domu Ludowym. Zaproszone animatorki przygotowały liczne zabawy, tańce i inne atrakcje tak, by całe wydarzenie miało niepowtarzalny charakter.  Uczniowie w czasie przerwy spożyli słodki poczęstunek, by nabrać siłę do dalszej zabawy.

 

Egzamin ósmoklasisty

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna informują, że na oficjalnym kanale Centralnej Komisji Egzaminacyjnej youtube zostały zamieszczone filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019. Prosimy zatem uczniów i rodziców o zapoznanie się ze wskazanymi wyżej materiałami.  
 
https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k&list=PLiVdCrg1BnC8A94XifRNekMS5lLiZFQaf&index=1"& HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k&list=PLiVdCrg1BnC8A94XifRNekMS5lLiZFQaf&index=1"list=PLiVdCrg1BnC8A94XifRNekMS5lLiZFQaf HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k&list=PLiVdCrg1BnC8A94XifRNekMS5lLiZFQaf&index=1"& HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=vNB6rQ3WF4k&list=PLiVdCrg1BnC8A94XifRNekMS5lLiZFQaf&index=1"index=1

 

Projekt SMOG
W naszej szkole w klasach młodszych przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne na temat SMOGU. W ramach poszczególnych bloków tematycznych realizowane były: rozmowa na temat smogu z wykorzystaniem ilustracji, wyjaśnienie czym jest smog, jak wygląda smog?
Projekt dla przedszkoli i szkół Częstochowy i okolic miał za zadanie zwrócić uwagę najmłodszych na problem Smogu,  który otacza nas na ulicy, w szkole i w domu.


„ZŁOTA ODZNAKA HONOROWA ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO”
W związku z obchodami 100 lecia oświaty w Wierzchowisku nasza placówka wyróżniona została „ZŁOTĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO”
Odznaka jest dwustopniowa: pierwszego stopnia - złota, drugiego stopnia -srebrna. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wierzchowisku otrzymał odznakę złotą- okrągły medal jednostronny o średnicy 40 mm  przypinany do sztandaru szkoły,  - ze stylizowanym wizerunkiem Orła Piastów górnośląskich z rozłożonymi skrzydłami, z napisem w górnej części „ZA ZASŁUGI” i w dolnej części: „DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO”.
 
Odznaka jest nadawana jako wyraz uznania za działalność na terenie województwa śląskiego.
 
Wręczenie odznaki miało charakter uroczysty, podkreślający osiągnięcia  i zasługi Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Wraz z odznaką nasza placówka otrzymała dyplom.

 

 
I Ty możesz pomóc
akcja mająca na celu pomoc najmłodszym  z ośrodka preadopcyjnego w Częstochowie

Dziękujemy Wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla maluszków z ośrodka preadopcyjnego " Z Ufnością w Trzecietysiąclecie". Oto krótka fotorelacja z przeprowadzonej akcj:

Przebywają tam dzieci w wieku od 0 do 4 lat z dużymi obciążeniami zdrowotnymi. Ośrodek prowadzony jest przez Stowarzyszenie Pielęgniarsko - Opiekuńcze "Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie". Placówka ma  charakter interwencyjny , polegający na maksymalnym zminimalizowaniu pobytu dziecka na oddziale, spowodował on unikalny na skalę kraju rodzaj placówki medycznej. Poprzez wieloletnią już współpracę z lokalnymi oraz krajowymi ośrodkami adopcyjnymi, sądami oraz organizacjami i instytucjami działającymi w obszarze pomocy dziecku pomogli bardzo wielu maluchom znaleźć dom, w którym mogą zaznać rodzinnego ciepła. Kompleksowość usług świadczonych w zakładzie pozwala na skuteczną pomoc w zakresie medycznym, tj. eliminowaniu deficytów rozwojowych oraz socjalnym z ramienia Stowarzyszenia.
I Ty możesz pomóc!
 


Witamy wiosnę!
Przyszła dzisiaj Pani wiosna, ciepłe, dłuższe dni przyniosła, wszyscy wkoło się radują, na jej przyjście się szykują

W dniu 20 marca wszyscy uczniowie naszej szkoły ubrani w barwy wiosenne żeganli zimę i witali wiosnę.  W ramach obchodów Dnia  Wiosny każda klasa miała za zadanie przygotować plakat z hasłem wiosennym, gazetkę ścienną oraz wiosenne śniadanie. Najwięcej radości przynioło dzieciom i młodzieży przygotowywanie posiłku. W wiosennym menu znalazły się nie tylko kanapaki ale również sałatki, pasty, gofry i pyszna lemoniada. Każda klasa otrzymała podziękowanie za udział w projekcie oraz słodki poczęstunek, zafundowany przez Radę Rodziców.
W starszych klasach odbyło się "Wiosenne wietrzenie szafy", podczas którego można było  wymienić się ubraniem z koleżanką  lub kolegą. Na koniec uczniowie prezentowali swoje " nowe zdobycze".

 
Rekolekcje Wielkopostne
W dniach od 1 do 3 kwietnia  uczniowie Naszej szkoły uczestniczyć będą w Rekolekcjach Wielkopostnych, które będą odbywały się w czasie trwania lekcji. W tych dniach uczniowie zaczynają i kończą zajęcia według planu.
 
 PONIEDZIAŁEK  klasy I- IV godz. 12.00 - 12.40
                                       
                                klasy V- VIII godz. 13.00  - 13.40 
 
WTOREK  klasy I-IV  godz.  10.00 - 10.40 
                       
                   klasy V- VIII godz. 10.40 - 11.20
 
Środa     klasy I-VIII  godz.  10.00 - 10.45
 


Dzień Patrona
"To jest czas, w którym trzeba poświecić wiele, żeby wszystko ocalić"
                                                                                        Tadeusz Kościuszko
W marcu w naszej szkole corocznie obchodzimy Dzień Patrona. W tym roku kultywowaliśmy tę tradycję i o uroczystą oprawę Dnia Patrona zadbali uczniowie klasy II. Przygotowali oni inscenizację dotyczącą życia Tadeusza Kościuszki. Przedstawili jego losy a także ogromny wkład dla kraju jaki uczynił ten patriota. Inscenizacja poza elementami z życiorysu bohatera przewidywała również złożenie hołdu Tadeuszowi Kościuszce.

 

Z wizytą w filharmonii
czyli udział w interaktywnym widowisku" Balonowe Show "
Uczniowie klasy II uczestniczyli w spektaklu „Balonowe Show”.   Siedząc na widowni w częstochowskiej Filharmonii mogli oglądać z nieukrywanym zachwytem pokazy akrobatyczne a także bajkową scenerię do bajki. Interaktywny seans, bohaterowie schodzący ze sceny i chodzący między widzami, balony spadające z nieba…. Wszystko to zapewniło niebywałe emocje i atrakcje.

 

 

Zdrowe odżywianie
Spotkanie z panią dietetyk
W poniedziałek 01.04.2019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią dietetyk Anną Pikułą. Uczniowie klas młodszych realizowali tematy związane ze zdrowiem jako jedna grupa, natomiast starsi uczniowie spotkali się z panią dietetyk na późniejszych zajęciach. Tematem przewodnim zajęć było: „Zdrowe odżywianie. Dieta bezstresowa dla uczniów. Wdrażanie do aktywnego i zdrowego trybu życia”. Uczniowie z prelekcji wynieśli bezcenne rady dotyczące zdrowej diety, wskazówki na temat aktywnego i zdrowego trybu życia.
PCK -Przedświąteczna akcja charytatywna  
Uczniowie - wolontariusze, zaopatrzeni w puszki z logo organizacji i czerwone koszulki ruszyli do pracy. Icha zadaniem w przedświąteczny weekend było zbieranie pieniędzy na rzecz potrzebujących mieszkańców Częstochowy. Stojąc przy kasach w hipermarkecie Auchan pomagali kupującym pakować zakupy ... a ich puszki PCK szybko się zapełniały . Zmęczeni , ale szczęśliwi pytali - kiedy następna akcja?

 

Ogólnopolski Strajk Nauczycieli

Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli
Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).
Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).
W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.
Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).
⦁ Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
⦁ Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
⦁ § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
⦁ Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
⦁ Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
⦁ Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
3 maja
apel upamiętniający  uchwalenie  Konstytucji 
W dniu 07. 05. 2019 w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Wierzchowisku obchodziliśmy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie naszej szkoły przygotowali z tej okazji część artystyczną.
Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie przypomnieli o wydarzeniach związanych z obradami Sejmu Wielkiego
i uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Podczas apelu przypomniano również o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Uczniowie opowiedzieli
o historii i znaczeniu flagi.
Apel był okazją do przypomnienia jak ważne jest kultywowanie historii Polski oraz szacunku dla symboli narodowych.

 

IV przerwa na czytanie
Ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie
     " Kto czyta książki, żyje podwójnie"
 
W dniu dzisiejszym wzięliśmy udział w akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu na przerwie.  Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśrd  dzieci i młodzieży , integracja środowiska lokalnego , pokazanie uczniom , że czytanie jest ciekawe oraz zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Patrycja i Kamil czytali młodszym kolegom wcześniej przygotowane teksty, natomiast tarsi uczniowie sami czytali swoje ulubione pozycje. Akcję" Przerwa na czytanie" honorowym patronatem objęła Fundacja " ABCXXXI- Cała Polska czyta dzieciom"  oraz Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty. 
Uczniowie chętnie przyłączyli się do zbiorowego czytania, co nas bardzo cieszy. Tym samym, będziemy zachęcać do sięgania po kolejne książki.

 

 

Dzień Dziecka
czyli gorące rozgrywki Memory


Z okazji Dnia Dziecka Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich uczniów Stoisko
z lemoniadą, wykonane przez uczennice klasy VII – Milenę Kaderzawek, Zuzzannę Michalak i Olgę Gallinę.
 Przewodniczący szkoły alarmował i serdecznie zapraszał na ugaszenie pragnienia i słodki poczęstunek.
Tego samego dnia w godzinach porannych  uczniowie – ochotnicy z naszej szkoły, walczyli o Tytuł Mistrza Memory. Ku zdziwieniu organizatora zgłosiło się wielu chętnych. Gra polegała na odsłonięciu dwóch kart, które musiały być takie same. Wygrywał ten, który zdobył najwięcej par. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: klasy I-III, kl. IV-V i kl. VI- VIII. Podczas rozgrywek zawodnicy wykazywali się spostrzegawczością i pamięcią a także szacunkiem do przeciwnika. I tak po emocjonujących eliminacjach wyłoniło się trzech Mistrzów Memory.
Sebastian Maciaszczyk w kat. kl. I-III
Karol Kluba w kat. IV- V
Marcel Broniszewski w kat. kl. VI-VIII
Mistrzowie otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy upominki.
Fundatorem nagród  i słodkości była Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

 

Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
Uczennice klasy VII wzięły  udział w Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się dnia 29.05.2019 r. w Zespole Szkól im. B. Prusa w Częstochowie. I pomimo tego, że  5- osobowa drużyna nie zajęła miejsca na podium, uczestniczki świetnie się bawiły, poszerzyły swoją wiedzę, nawiązały nowe znajomości a także otrzymały atrakcyjne nagrody.

2024 © Nogo All Rights Reserved.