ul. Długa 110,
42-233 Mykanów

Odsłony: 0

 
Historia Szkoły Podstawowej

 

w Wierzchowisku

 


Nasza szkoła rozpoczyna swą historię w roku 1917. Była to typowo wiejska placówka, w której pracował 1 nauczyciel. Uczęszczało do niej zaledwie 37 uczniów. Szkoła w Wierzchowisku od początku istnienia aż do wyzwolenia spod hitlerowskiej okupacji mieściła się w prywatnych mieszkaniach. Pierwszym nauczycielem był pan Józef Bartosiewicz. W 1921 roku kierownictwo nad szkołą przejęła pani Lucyna Sikorska, ale wówczas szkoła posiadała już 3 oddziały i uczyło w niej 2 nauczycieli. Dwa lata później kierownikiem został pan Roman Kotarski i pełnił tę funkcję do wybuchu II wojny światowej w 1939r. Na czas wojny nauka szkolna w Wierzchowisku odbywała się legalnie w 3 oddziałach w mieszkaniu pana Mariana Zielonki.

Zaledwie jednak minęło kilka tygodni od wyzwolenia, a ludność wsi wystarała się u władz o przejęcie i remont poniemieckiego baraku. Nadano wówczas szkole wyższy stopień organizacyjny i uczniowie uczyli się już w 6-ciu klasach pod kierownictwem pana Jana Łutczaka. Od 1952 roku utworzono klasę VII i pracowało w szkole 4 nauczycieli. Pomysł wybudowania nowego obiektu szkoły powstał 1956 roku, wtedy zawiązał się Komitet Budowy Szkoły. Prace rozpoczęto w 1962 roku we wrześniu, a oddano ją do użytku we wrześniu 1963 roku. Wtedy to właśnie nadano naszej szkole imię Tadeusza Kościuszki. Kierownikiem był wtedy, pracujący od 1958 roku pan Jan Mazanek. Nowy budynek posiadał:

 

  • 4 sale lekcyjne,
  • 2 pracownie – fizyczną z zapleczem i zajęć praktyczno-technicznych,
  • salę gimnastyczną (zastępczą) z prysznicem i rozbieralnią,
  • bibliotekę,
  • świetlicę,
  • pokój nauczycielski,
  • kancelarię ,
  • kuchnię z zapleczem,
  • 2 mieszkania dla nauczycieli i ich rodzin.

 

Od początku działania szkoły w nowym budynku rozpoczęto zagospodarowanie dużego placu szkolnego. Zorganizowano ogródki dla nauczycieli, boiska szkolne, plac zabaw dla najmłodszych. Dzięki współpracy wszystkich: młodzieży, ich rodziców oraz nauczycieli posadzono drzewa i krzewy, założono pierwszy w powiecie ogródek geograficzny. Szybko też zainstalowano telefon. W latach 70-tych podłączono budynek szkolny do wodociągu oraz założono centralne ogrzewanie.

 

We wrześniu 1987r. dyrektorem szkoły został pan Krzysztof Smela i pełnił tę funkcję do 1995r. W tym samym roku, 17 marca konkurs na dyrektora szkoły wygrała pani Bożena Wytrych, która zarządzała naszą szkołą do 31 sierpnia 2015 roku.  

Od 2015r. do sierpnia 2019r. dyrektorem szkoły była pani Renata Majewska. 

 

W marcu 2016r. oddano do użytku nowe skrzydło przedszkolne dla 4 oddziałów wraz z nowoczesnym blokiem żywieniowym. 

Rok 2017 to reforma szkolnictwa i zmiana nazwy placówki na Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchowisku, w skład którego weszła szkoła podstawowa i przedszkole. 

W roku szkolnym 2017/2018 nasza placówka obchodziła Jubileusz  100-lecia oświaty w Wierzchowisku. Podczas tej uroczystości nastąpiło nadanie  placówce sztandaru.

Od września 2019r. funkcję dyrektora ZSP w Wierzchowisku pełni pani Katarzyna Dąbrowska. 

Odnowione korytarze i klatka schodowa, nowa sala artystyczna oraz utwardzona nawierzchnia pod przyszkolny parking – to wszystko powitało po wakacjach uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowisku. Gruntowne remonty udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu wielu osób i podmiotów. Dzięki ogromnemu wsparciu Rady Rodziców udało się wykonać piękne i przyjazne wnętrza. W zakres remontu weszło: tynkowanie, gipsowani i malowanie ścian, wymiana instalacji elektrycznej i montaż nowego oświetlenia, wymiana grzejników, poza tym nowe parapety, szyldy i zamki w drzwiach. Pojawił się również szkolny zegar i dzwonek.

Uczniowie będą mogli rozwijać się artystycznie – za sprawą gminy wyremontowano pomieszczenie w Domu Ludowym, gdzie powstanie pracownia artystyczna. Dodatkowo za szkołą – dzięki pomocy rady sołeckiej – powstał bezpieczny parking. 

 

 

W tym roku szkolnym nasza placówka otrzymała także nowoczesne pomoce z tytułu dofinansowania wyposażenia w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych.
 
Dzięki Dyrekcji ZSP w Wierzchowisku - która złożyła wniosek o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z 0,4 % rezerwy w roku 2020 - nasza szkoła może pochwalić się nowoczesnym robotem interaktywnym, monitorami interaktywnymi Gigital 65, laptopami, tabletami, mikroskopami, lornetkami, niezwykłymi zestawami preparatów mikroskopowych modelami budowy roślin, człowieka , profesjonalne szafy, zestawy chemiczne, plansze dydaktyczne, woltomierze, amperomierze, wagi elektroniczne, zestawy siłomierzy, obwody elektryczne, półkule magdeburskie, szafa laboratoryjna mobilna i wieeele innych...

 
 

Nasza szkoła wciąż się rozwija i od wielu lat jest w tej niewielkiej miejscowości ważnym ośrodkiem kultury, w którym uczniowie, ich rodzice a nawet dziadkowie są najważniejszym elementem. 

 

 

 

 

2024 © Nogo All Rights Reserved.